DS Busuit - Premium Business Template for Joomla!

Üye Girişi


         Ankara YEF Günleri 2015

Site İstatistikleri

Üyeler : 687
İçerik : 74
Web Bağlantıları : 3
İçerik Tıklama Görünümü : 3858339
2012 Nobel Fizik Ödülleri PDF Yazdır e-Posta
Perşembe, 11 Ekim 2012 12:29

altİsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, yaptıkları deneylerde yakın gelecekte yeni nesil bilgisayar türü olarak çığır açacağı düşünülen kuantum bilgisayarlarının ilk prototiplerini ortaya atan iki bilimadamını 2012 Nobel Fizik Ödülü ile ödüllendirdi. Çalışmaları ayrıca atomik saatlerin yerini alacak yüksek kesinlikte yeni saatler öneriyordu.

Serge Haroche ve David Wineland deneylerinde kuantum parçacıklarını -kuantum mekaniksel özelliklerini kaybetmeden- tuzaklayarak hapsedebilmişlerdi. Çalışma gruplarıyla birlikte iki deneyci birbirlerinden bağımsız olarak parçacıkların kuantum durumlarını ölçen, yaratan ve değiştiren yöntemler geliştirdiler. Bu yöntemlerin elektronik sistemlerde kullanılmasının günümüzde üretilenlerden çok daha gelişmiş bilgisayarlar ortaya çıkaracağı düşünülüyor.  

Ayrıntılı bilgi için Nobel Fizik Ödülleri Basın Açıklaması sayfasına göz atabilirsiniz.

 

Duyuru

Dergimizin kuruluşundan bu yana değerli emekleri bulunan, Yayın Kurulu üyelerimizden ve Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Fizik Mühendisliği Bölümü hocalarından, kıymetli bilimadamı Doç. Dr. Korkut Okan OZANSOY28.12.2013 tarihinde vefat etmiştir.

Bilim camiamıza, ailesine ve dergimiz üyelerine başsağlığı dileriz.


1976 - 2013

Duyuru

Kendi makalelerinizin de değerlendirilmesini ve sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız

fzkdunyasi@gmail.com

adresine göndermeniz yeterli!!