DS Busuit - Premium Business Template for Joomla!

         Ankara YEF Günleri 2015

Site İstatistikleri

Üyeler : 747
İçerik : 75
Web Bağlantıları : 3
İçerik Tıklama Görünümü : 4917589
Elektroniğin Kayıp Halkası: Memristör PDF Yazdır e-Posta
Salı, 10 Temmuz 2012 19:03

İ.Buğdaycı, Ankara Üniversitesi

alt Direnç, kondansatör (kapasitör) ve indüktör elektroniğin en temel devre elemanlarıdır… Direnç, elektrik akımına karşı direnç gösteren; kondansatör, elektrik yükünü toplayan ve indüktör de akımı manyetik alana çeviren devre elemanıdır. Günümüzün tüm elektronik aygıtları, pasif devre elemanı adı verilen bu elemanların kombinasyonlarıyla tasarlanıyor. 1971 yılında California Üniversitesi’nden Leon Chua, bu devre elemanları ailesinin bir üyesi daha olduğuna ilişkin kuramsal öngörülerde bulunmuştu....

IEEE Trans. Circuit Theory’de yayımlanan makalesinde Chua, voltaj (gerilim), yük, akım ve manyetik akının birbirleri arasındaki basit diferansiyel denklemlerle ifade edilebilen ilişkilerden yola çıkarak eksik parçayı kuramsal olarak yine basit bir diferansiyel denklemle tanımlamıştı. Chua makalesinde bu “dördüncü element”in adını da İngilizce “memory resistor” sözcüklerinden yola çıkarak “Memristör” koymuştu [L. O. Chua, Memristor – the missing circuit element, IEEE Trans. Circuit Theory 18, 507-519 (1971)]. Bu ad, kuramsal olarak ileri sürdüğü bu gizemli elemana çok uyuyordu; çünkü memristör unutmuyordu, diğer bir deyişle belleği (memory) vardı ve bir direnç (resistance) gibi davranıyordu. Chua’nın bu öngörüsünden 37 yıl geçtikten sonra, 2008 yılında HP’den bir grup mühendis memristörü kuramsal bir devre elemanı olmaktan çıkaracak keşiflerini ünlü Nature dergisinde yayımlayarak tüm bilim dünyasına duyurdu [Strukov et al., The missing memristor found, Nature 453, 80-83 (2008)]. HP mühendisleri bu makalelerinde laboratuvarlarında geliştirdikleri bir memristörü de sunmuşlardı. Gün yüzüne çıkmak için yıllarca bekleyen memristörün yeni elektronik aygıtlarda yerini alması için de yalnızca sayılı yıllar var artık.

Sitemizin bu bölümündeki içeriğe ulaşabilmek için ÜYE olmanız gerekmektedir..
 

 

Duyuru

Dergimizin kuruluşundan bu yana değerli emekleri bulunan, Yayın Kurulu üyelerimizden ve Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Fizik Mühendisliği Bölümü hocalarından, kıymetli bilimadamı Doç. Dr. Korkut Okan OZANSOY28.12.2013 tarihinde vefat etmiştir.

Bilim camiamıza, ailesine ve dergimiz üyelerine başsağlığı dileriz.


1976 - 2013

Duyuru

Kendi makalelerinizin de değerlendirilmesini ve sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız

fzkdunyasi@gmail.com

adresine göndermeniz yeterli!!