DS Busuit - Premium Business Template for Joomla!

         Ankara YEF Günleri 2015

Site İstatistikleri

Üyeler : 747
İçerik : 75
Web Bağlantıları : 3
İçerik Tıklama Görünümü : 4917605
Fraktaller PDF Yazdır e-Posta
Çarşamba, 21 Kasım 2012 10:37

Y. Ozdemir, Anadolu Üniversitesi, Matematik Bölümü

alt"Fraktal deyince sizlerin aklına ne geliyor bilmem ama benim gözümün önünde hemen bir yeşil eğrelti otu canlanıveriyor.
Kendi içinde kendi kopyalarını, küçük ikizlerini barındırması en önemli etken sanırım, biraz da Öklid geometrisinin aksine fraktal geometri için kullanılan doğanın geometrisi tabiri de seçimimi doğadan yapmamda etkili oluyor belki de. Fraktal olmanın ön şartı olarak bu özelliği vermek pek de yanlış olmayacaktır, kendi kopyalarından oluşan yani kendine benzeyen bir küme. Ama elbette bu tatmin edici yeterlilikte bir şart değil, çünkü fraktal deyince kimsenin aklına bir doğru parçası ya da bir kare gelmez, oysa bunlar da kendi küçük kopyalarından oluşuyorlar. Fraktal kavramını ilk tanımlayan Mandelbrot’un Mandelbrot kümesi ve yüzyıl kadar önce tanımlanmış Julia kümeleri gibi..."

Sitemizin bu bölümündeki içeriğe ulaşabilmek için ÜYE olmanız gerekmektedir..
altBu makalede bağlantısı yer alan animasyonlar sadece Adobe Flash/SWF Player yardımıyla internet üzerinden görüntülenebilir.

 

Duyuru

Dergimizin kuruluşundan bu yana değerli emekleri bulunan, Yayın Kurulu üyelerimizden ve Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Fizik Mühendisliği Bölümü hocalarından, kıymetli bilimadamı Doç. Dr. Korkut Okan OZANSOY28.12.2013 tarihinde vefat etmiştir.

Bilim camiamıza, ailesine ve dergimiz üyelerine başsağlığı dileriz.


1976 - 2013

Duyuru

Kendi makalelerinizin de değerlendirilmesini ve sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız

fzkdunyasi@gmail.com

adresine göndermeniz yeterli!!